Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem
Referensnummer: KS/2022:00437
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett bibliotekssystem för folkbibliotek och skolbibliotek i Kommunen, samt webblösning för folkbiblioteket, hädanefter Tjänst.
Med bibliotekssystem menas ett system som ger bibliotek stöd för samtliga biblioteksfunktioner såsom hantering av låntagarregister, katalog, cirkulation, inköp, statistik, med mera, samt utgör datakälla för bibliotekets övriga system. Webblösningen är den som används gentemot bibliotekets besökare, som dels ska ge besökare tillgång till bibliotekets katalog, men även innehålla andra funktioner för att synliggöra bibliotekets tjänsteutbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48160000 Programvara för bibliotek, 48222000 Programvara för webbserver, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen