461452-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skillingaryd: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: UH-2022-006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun, Samverkan Återvinning Miljö -SÅM och Vaggeryd-Skillingaryd Bostads AB - VSBo inbjuder till anbudsgivning som avser konsulttjänster.
Upphandlingen omfattar konsultstöd/tjänster inom huvudgrupperna:
- Utredningar/förstudier/kalkyl
- Projektering
- Beställarstöd
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompetensområden som efterfrågas inom huvudgrupperna är bl.a. fysisk samhällsplanering, infrastruktur inom olika tekniska undergrupper så som tunnlar, broar, gata, belysning, trafik, vatten, avlopp, förorenade mark, marksanering m.m.
Uppskattad volym är 8 mkr per år. Beställaren kan inte garantera någon avropsvolym för avtalsperioden utan detta beror på budget och andra politiska beslut. Takvolym beräknas till 45 mkr på hela avtalsperioden d.v.s. 4 år.