461456-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsekonomisk kalkylering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster kalkyl inom ny- och ombyggnadsprojekt
Referensnummer: 2021-2767
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kommer att omfatta kalkyler inom:
• Mark och anläggning
• Installationer
• Rivning
• Ombyggnad och renovering
• Underlag till klimatberäkningar för samtliga kalkyltjänster
• Byggherrekalkyler
Gällande kalkylarbeten som inte utföres av Stockholmshems egen personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen