461469-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Förbandsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förband Polyuretan tunt m. silikon och häftkant
Referensnummer: VF2018-0036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141110 Förbandsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av förband av polyuretanskum tunt med silikon och häftkant.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0036 Förband Polyuretan tunt m silikon och häftkant
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar en produktgrupp: 157 position 1-4 Polyuretanskum tunt med silikon och häftkant.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 700 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets startdatum: Beslutas efter en överenskommelse med den vinnande anbudsgivaren.
Avtalets beräknade slutdatum samordnas med datumet för avtalen i Förbandsmaterial VF2017-0008 : 2021-02-28
Avtalslängden samordnas med VF2017-0008 som är 36 månader från avtalsstart 20180301. Möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets beräknade slutdatum samordnas med datumet för avtalen i Förbandsmaterial VF2017-0008 : 28.2.2021
Avtalslängden samordnas med VF2017-0008 som är 36 månader från avtalsstart 1.3.2018. Möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.