461472-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ex ante announcement – Ella simple plex system.
Referensnummer: EUI 17 074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
En forskargrupp vid institutionen för neurovetenskap och fysiologi inom Göteborgs universitet bedriver kliniska studier i syfte att finna optimal fettsubstitution till prematurfödda barn. Detta för att kunna förebygga besvär och hitta nya behandlingar hos prematurfödda barn med metabola eller kärlrelaterade sjukdomar. Forskarna avser att studera interaktionen mellan fettsyror, metabolism och inflammation. En parallell studie av navelsträngsblod, fostervatten och bröstmjölk kommer också ske för att identifiera nya faktorer av betydelse för utvecklingen av nerv- och kärlvävnad samt barnets metabolism. I dagsläget finns ett luminex-system tillgängligt, detta behöver dock kompletteras med ett annat multiplex-system med andra tekniska prestanda/funktioner, bland annat för att kunna hantera studiens omfattande analysmängder. Se ytterligare beskrivning nedan i annonsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av 1 st. Ella Simple Plex system samt ett fullservicekontrakt.