461484-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plastpåsar till avfallssortering
Referensnummer: UH 18-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
2011 infördes färgsortering i Eskilstuna vilket innebär att hushåll källsorterar sitt avfall i olikfärgade påsar som läggs i samma soptunna. Grön för matavfall, orange för plastförpackningar, gul för pappersförpackningar, grå för metallförpackningar, blå för tidningar och lila för textilier.
Soptunnan töms som vanligt av sopbilen var fjortonde dag. Vanligtvis av en sidlastare men även baklastande sopbilar förekommer.
Sopbilarna tömmer avfallet ned i en tippficka för den optiska sorteringen som färgsorterar avfallet. Bandtransportörer för fram påsarna till avslagare som sorterar ut påsarna efter deras färg ned i containrar.
Efter denna sortering tas respektive förpackningsfraktion om hand separat i en finsortering och därefter levereras till mottagare som tar emot detta.
Matavfallet behandlas på plats där påsen avskiljs från maten och förbereds så att rötning kan ske.
Se mer på vår hemsida:http://www.eem.se/privat/atervinning/fargsortering/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ESEM har för avsikt att upphandla plastpåsar för sccessiv leverans till avfallssortering i sex (6) färger enligt teknisk beskrivning.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB, 631 86 Eskilstuna, Organisationsnummer: 556935–7501, Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00. Hemsida: www.esem.se
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är: UH 18-58
Bakgrund