461597-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med förare
Referensnummer: UH 2022/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet upphandlar tjänsten bussresor med förare för samtliga avdelningar och institutioner samt studenter och personal i Uppsala och på Campus Gotland. Bussresornas art varierar från mindre till större bussar, samt längre och kortare resor.
Upphandlingen omfattar främst resor till konferensanläggningar, samt för tur och returresor till flygplatser för att hämta/lämna personal och studenter. Resor kan även ske till andra Universitet samt i form av guidade turer, sightseeing, exkursioner och andra typer av utflykter där även övernattning kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 8
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8