Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom fastighetssektorn - Kontrollansvarig enligt PBL
Referensnummer: KS-UH/2021:46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag inom ramavtalet avser kontrollansvarig enligt PBL. Kontrollansvarig enligt PBL krävs i de flesta fall vid utförande av åtgärder inom kommunens fastighetsbestånd som kräver bygglov, rivningslov, marklov eller anmälan.
Kontrollansvarig ska inom avropat uppdrag utföra de arbetsuppgifter som enligt PBL åligger den som utsetts till kontrollansvarig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym: 300 000 SEK/år
Takvolym: 2 000 000 SEK under hela avtalsperioden