46166-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende arkitekt- och teknikkonsulttjänster 2023
Referensnummer: 22INK052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för arkitekt- och teknikkonsulttjänster.
Upphandlingen är indelad i sex delområden enligt följande:
Delområde 1: Brandskyddsdokumentation
Delområde 2: Inredning
Delområde 3: Landskap
Delområde 4: Mark, gata och VA
Delområde 5: Planer och program
Delområde 6: Tillgänglighet
AUB.51 Prövning av anbudsgivare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1: Brandskyddsdokumentation
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlag.
Del nr: Delområde 2: Inredning
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
Del nr: Delområde 3: Landskap
71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
Del nr: Delområde 4: Mark, gata och VA
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Del nr: Delområde 5: Planer och program
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
Del nr: Delområde 6: Tillgänglighet
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster