461677-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Renovering och Ombyggnation Bobergsgatan 1-5 samt Ulvåsavägen 5-9.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering/ombyggnation samt stambyte av flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Kv. Odörtsplantan 1 samt Ottefågeln 1.
Projektet omfattar även lokaler samt tillhörande mark.
Fastigheterna innehåller totalt 76 st. lägenheter, fördelat på 12 st. lägenheter per byggnad, med storlekar 2RoK.
Beställaren kommer att evakuera samtliga hyresgäster per byggnad.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45262690 Renovering av byggnader, 39290000 Diverse inredning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432200 Väggbeklädnad och tapetsering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner