461678-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Markentreprenad ny stadsbussdepå i Fyrislund.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45236000 Markanläggning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 77211300 Trädröjning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner