46169-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebyråtjänster
Referensnummer: 23.3-5032-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för mediebyråtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av mediebyråtjänster.
Upphandlingen är uppdelad i följande tre (3) delar:
1. Annonseringsverktyg
2. Förmedling av annonser
3. Kampanjer
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga anbudsområden. Ramavtal kommer att tilldelas per anbudsområde.
Statens inköpscentral uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 110 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien.
Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Statens inköpscentral kommer att anta följande antal ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav:
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt en (1) ramavtalsleverantör för anbudsområde Annonseringsverktyg.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde Förmedling av annonser.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde Kampanjer.
Avrop från ramavtalet sker enligt följande:
—Anbudsområde - Annonseringsverktyg: endast en (1) ramavtalsleverantör.
—Anbudsområde - Förmedling av annonser: rangordning.
—Anbudsområde - Kampanjer: förnyad konkurrensutsättning.
Rangordning.
I denna upphandling, för anbudsområdet Förmedling av annonser, sker avrop med tillämpning av rangordning där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap 6 § LOU. Det innebär att avropsberättigad i första hand kontaktar den främst rangordnade ramavtalsleverantören inom detta anbudsområde. Om denne inte, för tillfället, klarar att leverera eller har godtagbara skäl att avböja avrop, har avropsberättigad rätt att avropa från nästa ramavtalsleverantör i rangordningen, o.s.v.
Förnyad konkurrensutsättning.
I denna upphandling, för anbudsområdet Kampanjer, sker avrop efter förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU. Detta innebär att samtliga anbudsgivare bjuds in på nytt att lämna anbud i enlighet med de villkor som anges i ramavtal. Dessa villkor får, om nödvändigt, preciseras och vid behov kompletteras med andra villkor som angetts i upphandlingsdokumentet.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantören och Statens inköpscentral.
Ramavtalet träder i kraft tidigast 2018-06-01 och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Statens inköpscentral. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Att ramavtalet träder ikraft innebär att avropsberättigade får börja avropa de tjänster som omfattas av ramavtalet.
Anbud ska vara skrivet på svenska.
Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för kompletterande dokument, certifikat, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Statens inköpscentral anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista dag för anbudsinlämning är 2018-03-12 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under kvartal 2, 2018.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign. Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.