461706-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rinkeby Allé, anläggningsentreprenad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Exploateringskontoret, Stockholms stad, avser att upphandla en (1) entreprenörer för utföra entreprenaden: Stadsomvandlingsprojekt med ombyggnad av Rinkeby allé och del av Hjulstavägen till en mer attraktiv och stadsmässig gata i samband med att fler hus byggs.
— Entreprenadstart: 1.1.2017.
— Dag för slutbesiktning, planerad: 15.6.2018.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45262300 Betongarbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.