461719-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trombocytaferes, patogenreduktion och övrigt material
Referensnummer: VF2019-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tappning/transfusionspåsar, slangset m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0018 Trombocytaferes, patogenreduktion och övrigt material
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:Produktgrupp 50 Trombocytaferes, option på en (1) extra till Uppsala. Option på att Gävleborg och Västmanland kan tillkomma under avtalsperioden.Produktgrupp 51 PatogenreductionProduktgrupp 52 Övrigt blodcentralmaterial, för Gävleborg gäller att de endast medverkar på position 5 & 12
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:12 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.4.2020. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 31.3.2022
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33194210 Utrustning för blodtransfusion, 33194220 Artiklar för blodtransfusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tappning/transfusionspåsar, slangset mm.