Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slam och uttjänt material från fosforfällor.
Referensnummer: KS.2017.283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av hämtning, transport och avsättning av avvattnat slam från slamplattorna vid Gnesta avloppsreningsverk och Björnlunda avloppsreningsverk. Upphandlingen omfattar även hämtning, transport och avsättning av uttjänt material från fosforfällor som finns på slamplattan vid Björnlunda reningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen