461752-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkning hörsel, dövhet och dövblindhet.
Referensnummer: FS 2.1.2-1749-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende tolkning för studenter och medarbetare, vid Umeå Universitet, med nedsatt hörsel, dövhet och dövblindhet. Planerad avtalsperiod är 22.1.2018–23.2.2020 med möjlighet för universitetet att förlänga avtalet i max. 2 år.
Tokningen avser tolkning på plats i huvudsak vid campus i Umeå, men kan även förekomma på andra orter där universitetet har sin verksamhet, till exempel vid universitetets campus i Västernorrland och Norrbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen