461793-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
VA-, VVS Material.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Falkenberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling ska leda till ett ramavtal som tecknas med en leverantör för leverans av VA material (vatten och avlopp) samt VVS material (värme, vatten och sanitet).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 39715300 VA-utrustning, 44162000 Rörsystem, 44163000 Rörledningar och armatur, 44167000 Diverse rörledningsarmatur, 44167100 Fasta kopplingar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner