461850-2019 - ResultatSverige-Halmstad: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slöjdmaterial textilslöjd
Referensnummer: KS 2019/00325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av produkter för textilslöjd i skolmiljö.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tyger
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19212000 Bomullsväv, 19230000 Linnetyger, 19260000 Tyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Garn, stickor och virknålar
Del nr: 2
19400000 Textilgarn och -tråd, 19432000 Ullgarn, 19433000 Bomullsgarn, 19435200 Stickgarn, 19440000 Syntetgarn eller -tråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar
Nålar, Sömnadstillbehör, verktyg och övrigt
Del nr: 3
19435100 Sytråd, 19442100 Syntetisk sytråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 39227110 Synålar, 39241200 Saxar