461853-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Exploatering av fastigheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling: Konsulter inom exploatering, fastighetsvärdering och markförhandling
Referensnummer: 0275/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70110000 Exploatering av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret i Göteborgs stad inbjuder härmed anbudsgivare till att lämna anbud i Ramavtalsupphandling inom ett eller flera av följande delområden:
-Exploatering
-Fastighetsvärdering
-Markförhandling
Planerad avtalstid är 2021-10-01-2025-09-30 (48 månader).
Avsikten är att tilldela minst 3 leverantörer per delområde ramavtal. Avropsformer är rangordning och förnyad konkurrensutsättning.
Följande gäller för respektive delområde:
Delområde 1. Exploatering:
Uppskattad volym: Ca 15 000 - 25 000 konsulttimmar totalt under 48 månader.
Takvolym: 60 000 konsulttimmar totalt under 48 månader.
Delområde 2. Fastighetsvärdering
Uppskattad volym: Ca 3 500-5 500 konsulttimmar totalt under 48 månader.
Takvolym: 15 000 konsulttimmar totalt under 48 månader.
Delområde 3. Markförhandling
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtalsupphandling av konsulter inom exploatering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70110000 Exploatering av fastigheter, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 avser konsulter inom exploatering.
Ramavtalsupphandling av konsulter inom fastighetsvärdering
Del nr: 2
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70110000 Exploatering av fastigheter, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter
Delområde 2 avser konsulter inom fastighetsvärdering.
Ramavtalsupphandling av konsulter inom markförhandling
Del nr: 3
Delområde 3 avser konsulter inom markförhandling.