461965-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Behandling av data
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ajourhållning av Tillväxtverkets servicedatabas.
Referensnummer: Ä 2017-776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket har regeringens uppdrag att förvalta och underhålla en nationellt täckande geografisk databas med data som beskriver kommersiell och offentlig service. Databasen fungerar idag som ett stöd i arbetet med att bevaka, analysera och stödja processer inom det regionala och nationella tillväxtarbetet.
Upphandlingen avser arbetet att ajourhålla servicegivarnas grunduppgifter, servicetyper, den utförda servicens huvudman samt ett antal egenskaper kopplade till följande servicetyper:
— Dagligvaruförsäljning,
— Drivmedelsförsäljning,
— Kontantuttag,
— Betalningsförmedling,
— Dagskassehantering,
— Paketutlämning,
— Öppenvårdsapotekstjänster,
— Apoteksombudstjänster,
— Vårdtjänster via det fria vårdvalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utvärderingen har inte gett något resultat. Anbuden ej kompletta och prisnivå för hög. Bedömdes att förutsättningar saknades för framgångsrik förhandling.