Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård område Lerum.
Referensnummer: 17/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förbo AB avser upphandla lokalvårdstjänster för Förbos bestånd i Lerumskommun (innefattar bland annat Lerum C, Norra Hallsås, Hulan mfl). Lerumsskontoret har ansvar för 793 st. lägenheter.
Lokalvårdstjänsterna omfattar de publika utrymmena i våra fastigheter (entréer, källarutrymmen, tvättstugor mm) och tillhörande städning av Förbovärdskontoren.
För mer information se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen