462074-2017 - ResultatSverige-Växjö: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlings- och översättningstjänster.
Referensnummer: KS 2017-00208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tolkförmedling som ska tillhandahålla kontakt- och telefontolkar för Växjö kommuns behov, samt översättningstjänster vad gäller textmaterial. Även Vöfab ingår i upphandlingen. För tolkförmedlingstjänsterna ingår även Växjöbostäder.
För tolkförmedlingstjänsten kommer tre leverantörer antas i rangordning, för översättningstjänsten kommer endast en leverantör antas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tolkförmedlingstjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster.
Översättningstjänster
Del nr: 2
79530000 Översättartjänster
Översättningstjänster.