Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal samlingskarta.
Referensnummer: 1605/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om utförande av en tjänst för administration av beställningar till Ledningskollen och hantering av svar från ledningsägare. Tjänsten kallas Kommunal Samlingskarta (KSK) och nyttjas av förvaltningar och kommunala bolag inom Göteborgs stad..
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning ytterligare 1 plus 1 år.