462114-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Arkitektur Gasklocka 2, Norra Djurgårdsstaden K-369.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser uppdrag som arkitekt för utveckling av scenverksamhet i projekt Norra Djurgårdsstadens Gasklocka 2. Inledningsvis avser uppdraget framtagande av programhandling. Beställaren har efter slutförd programhandling möjlighet att avropa systemhandling och bygghandling.
AUA.3 – Orientering om projektet och uppdraget:
Upphandlingen avser uppdrag som arkitekt för utveckling av scenverksamhet i projekt Norra Djurgårdsstadens Gasklocka 2.
Deluppdrag 1:
Deluppdraget omfattar framtagande av programhandling för scenverksamhet i Gasklocka 2. Detaljplanens bestämmelser och restriktioner med avseende på de kulturhistoriska värdena utgöra fast förutsättning i programarbetet. Som underlag för ny programhandling används de utredningar och förslag på utformning som tidigare är gjorda för Gasklockan. För mer infomation om uppdragets omfattning, se AUC.1
Deluppdrag 2 (option):
Deluppdraget omfattar framtagande av system-och bygghandling för scenverksamhet i Gasklocka 2. Beställaren har möjlighet att avropa deluppdrag två i samband med att deluppdrag 1 slutförs.
Preliminär tidplan:
Deluppdrag 1 (programhandling) – redosvisning av uppdragsresultat under september 2016.
Deluppdrag 2 (bygghandling och systemhandling) – redovisning av uppdragsresultat under december 2018.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner