462116-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Revisionstjänster för Stockholms stads nämnder Grupp 2.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 9: Redovisnings-, revisions- och bokföringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar revision av interna delårsbokslut för tertial 2 och interna årsbokslut samt löpande intern kontroll avseende ekonomi- och personaladministrativa rutiner för 14 av stadens nämnder samt 4 facknämnder. Uppdraget benämns som nämnder Grupp 2. Uppdraget ska genomföras under ledning av Revisionskontoret.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79212000 Revision
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Möjlighet för staden att förlänga ramavtalet i ytterligare 2 år.