462164-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Kirurgisk sjukhusvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Obesitaskirurgi
Referensnummer: RS 2022/1553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111100 Kirurgisk sjukhusvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att teckna avtal med en Leverantör för leverans av obesitaskirurgi.
Syftet med upphandlingen är säkerställa vård för patienterna inom vårdgarantin.
Upphandlingen omfattar pre-operativ bedömning, kirurgisk behandling och post-operativ uppföljning (för SOREG registrering) av obesitaskirurgi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen