46220-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 17/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Tekniska konsulter inom brand, bygg, el, mark och vvs,
Uppdragets omfattning.
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande tekniska konsulter uppdelad på nedanstående konsultområden:
—Brandkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning.
—Byggkonsult för kontroll och besiktning.
—Elkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning.
—Markkonsult för utredning, projektering, ramhandling, konstruktion CAD, kontroll och besiktning.
—VVS-konsult för utredning och projektering.
—VVS-konsult för kontroll och besiktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varje konsultområde tilldelas separat.
Uppdraget omfattar konsultarbeten inom större och mindre underhållsprojekt samt nyproduktion. Arbeten, som påverkar kulturhistoriska värden, kräver ibland specialistkompetens. Om Kulturfastigheter AB gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och Beställaren anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som Beställaren efterfrågar har Kulturfastigheter AB rätt att fritt välja annan Leverantören för just det projektet.
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och Leverantören kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att Leverantören är garanterad minst ett (1) uppdrag. Beställaren äger rätt att upphandla större projekt separat.
Beställaren avser att teckna avtal med max 4 Leverantörer per konsultområde.