462399-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsvärderare till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 21/01266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Genomförandet av programmet kräver markåtkomst och skadereglering. Programmet behöver en fastighetsvärderare som kan utföra intrångsvärdering och göra ekonomiska bedömningar av skador som kan uppstå på berörda fastigheter enligt gällande lagstiftning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Genomförandet av programmet kräver markåtkomst och skadereglering. Programmet behöver en fastighetsvärderare som kan utföra intrångsvärdering och göra ekonomiska bedömningar av skador som kan uppstå på berörda fastigheter enligt gällande lagstiftning.Uppdraget omfattar exempelvis:
Redovisa utförda värderingar strukturerat och tydligt i en värdebedömning som ska ligga till grund för ersättningens nivå i det slutgiltiga avtalet
Bistå programmets markförhandlare i förhandlingar med berörda fastighetsägare gällande redovisningen av innehållet i utförda värdebedömningar
Genomföra intrångsvärderingar samt värdering av övriga skador som underlag till förhandlingar för att uppnå markåtkomst på frivillig väg genom avtal.
Granskar värderingar utförda av Lantmäteriet i pågående förrättningar
Granska motpartens framtagna värdering vid avtalsförhandlingar.
Uppdraget har från avtalsstart en varierande omfattning över uppdragstiden. Uppdragets totala omfattning antas motsvara en tjänst med 60-80 % av heltid. Omfattningen i detalj ska överenskommas mellan beställaren och leverantören.Avtalet sträcker sig som längst 8 år.Uppdragets takvärde bedöms vara max 10 000 000 kr.Beställaren lämnar inga garantier avseende volym.