462402-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn, skötsel och underhåll (hissar, rulltrappor och portar).
Referensnummer: SDA 2017-01292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar servicearbeten avseende tillsyn, skötsel och underhåll av hissar, rulltrappor och portar inom Swedavias bestånd. Upphandlingen omfattar även jourberedskap och jourutryckning för hissar, rulltrappor, portar tillhörande Swedavia inom respektive anbudsområde samt en möjlighet att köpa portar vid exempelvis förslitning och påkörning för aktuella anbudsområden. Upphandlingen omfattar därutöver en option avseende larmmottagning för hissar som kan utnyttjas av respektive flygplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 115 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tillsyn, skötsel och underhåll av hissar inom region Stockholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 42419500 Delar till hissar, skophissar eller rulltrappor, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillsyn, skötsel och underhåll av hissar.
Tillsyn, skötsel och underhåll av rulltrappor inom region Stockholm
Del nr: 2
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Tillsyn, skötsel och underhåll av rulltrappor.
Tillsyn, skötsel och underhåll av portar inom region Stockholm
Del nr: 3
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 44221200 Dörrar, 44221300 Grindar, 44221230 Skjutdörrar
Tillsyn, skötsel och underhåll av portar.
Tillsyn, skötsel och underhåll av hissar inom region Syd
Del nr: 4
50750000 Underhåll av hissar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Tillsyn, skötsel och underhåll av rulltrappor och portar inom region Syd
Del nr: 5
44221200 Dörrar, 44221230 Skjutdörrar, 44221300 Grindar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Tillsyn, skötsel och underhåll av rulltrappor och portar.
Tillsyn, skötsel och underhåll av hissar inom region Norr
Del nr: 6
50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Tillsyn, skötsel och underhåll av portar inom region Norr
Del nr: 7