46242-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Programvara för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boknings-, bidrags- och anläggningssystem
Referensnummer: 2018.050 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun (beställare) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende ett boknings-, bidrags- och anläggningssystem.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inklusive eventuella förlängningsklausuler uppgår till cirka 3 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingen avslutas genom att Alingsås kommun tecknar avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Alingsås är en kommun med ett invånarantal på cirka 40 000 och med en befolkningstillväxt på cirka 400 invånare per år.
Det IT-stöd som idag används för att hantera föreningsbidrag, bokningar av lokaler och anläggningar inom kultur och fritidsområdet är föråldrat och omodernt och behöver bytas ut.
Syftet med upphandlingen är att vi under 2018 ska ha implementerat ett nytt IT-stöd som förenklar och effektiviserar för såväl handläggare, föreningar, privatpersoner som företag.
Uthyrningsverksamheten omsätter idag cirka 2 500 000 SEK och hanterar cirka 45 000 uthyrningstimmar i våra bokningsobjekt som består av åtta (8) sporthallar, tolv (12) gymnastiksalar, fem (5) fotbollsplaner, en (1) isanläggning, en (1) simhall, cirka 25 möteslokaler och arrangemang av olika slag.
Vi betalar årligen ut runt 8 500 000 SEK i bidrag till föreningslivet i kommunen och hanterar omkring 300 bidragsansökningar från cirka 100 föreningar.
Uppskattat värde.
Avtalstyp.