462502-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokhandel Göteborg-Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Koncessionshavaren ska bedriva en (1) bokhandel placerad på Göteborg Landvet-ter Airport.
Bokhandeln ska ha ett koncept som är väl lämpat för resenärer för enkel och snabb shopping.
Erbjudandet ska vara attraktivt för ett brett utbud av kundsegment och anpassas till kundprofilerna för varje plats på flygplatsen. Butiken ska ha ett integrerat
koncept för personalrekommendationer som en del av butikens kommersiella
design för att skapa en unik och personlig upplevelse för kunderna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bokhandel