462517-2019 - ResultatSverige-Skellefteå: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: UH-2019-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration och pensionshandläggartjänst i enlighet med upphandlingsdokumenten för Skellefteå kommun & Malå kommun. Skellefteå kommun kommer inledningsvis att köpa pensionshandläggartjänsten men ska när som helst kunna säga upp denna tjänst för att kunna utföra tjänsten i egen regi. Uppsägningstiden för detta är en månad. Skellefteå kommun ska också kunna återansluta sig till denna tjänst om kommunen så önskar.
Malå kommun kommer att ha pensionshandläggartjänsten som en option som ska kunna avropas under avtalstidens gång. Upphandlingen omfattar samtliga anställda och förtroendevalda för kunden så väl som samtliga avgångna med intjänad förmånsrätt samt alla pensionärer. Avtalet är ett ramavtal och kunden garanterar inga volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen