462552-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Bilparkeringstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsbevakning
Referensnummer: 2020/1399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351100 Bilparkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Familjebostäder
Box 92 100
120 07 Stockholm
Org nr: 556035-0067
Kommer inom kort och som tidigast om tre veckor att genomföra en upphandling som avser att träffa ramavtal med en (1) leverantör gällande Parkeringsbevakning. Uppdraget kommer att utföras på merparten av AB Familjebostäders tomtmark samt tomtmark tillhörande dotterbolag. AB Familjebostäder, är ett av Stockholm stads helägda bostadsföretag som förvaltar ca 364 fastigheter med nästan 20 000 lägenheter samt ca 2 350 lokaler.
AB Familjebostäder är moderbolag i en koncern i vilken ingår de helägda dotterbolagen:
• Hemmahamnen Kontor AB, 556736-2156
• AB Familjebostäder Fastighetsnät, 556715-5386
• Gyllene Ratten Ny AB, 556876-3196
För mer information se www.familjebostader.com
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen