462556-2020 - PlaneringSverige-Umeå: Flygtransport
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for Information Flight Crew Supplier
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Request for information regarding a coming public procurement of flight crew to the contracting authority’s air ambulance flight operations.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60444000 Drift av flygplan, 60444100 Tjänster tillhandahållna av piloter, 60445000 Flygtjänster, 79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen