462607-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Ultraljudsapparat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar utbyte av tre (3) Ultraljudsystem till verksamhetsområde Bild och Funktion vid Skånes Universitetssjukhus.
Upphandlingsobjekt och omfattning:
Upphandlingen omfattar avtal avseende inköp av tre (3) diagnostiska ultraljudssystem till Bild och Funktion vid Skånes Universitetssjukhus i Lund och Malmö. Ultraljudssystemen ska vara avsedd för barn- och skelettundersökningar. I upphandlingen ingår leverans, installation, utbildning, dokumentation, tillbehör samt option på tillbehör och serviceavtal. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Option på ytterligare tre (3) ultraljudssystem ska offereras med möjlighet för Region Skånes kliniker att avropa under tre (3) år från avtalstecknande. Grundanbudet omfattar bl.a. följande delar:
— Leverans av aktuell utrustning,
— Två (2) års garanti inklusive förebyggande och avhjälpande underhåll under garantitiden,
— Installation av aktuell utrustning,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Adekvat klinisk utbildning för vårdpersonal,
— Adekvat teknisk utbildning av medicintekniska ingenjörer Pris för utbildningsinsatser skall redovisas separat. Pris ska anges per del i systemet i enlighet med Bilaga 1 Kravspecifikation. Vid det fall då det under avtalsperioden tillkommer tillbehör (och reservdelar) till en avtalad produkt så skall de/den ingå i avtalet under samma förutsättningar som övriga avtalade produkter.
Till anbudet skall prislista på övriga produkter och tillbehör bifogas. Av prislista skall det framkomma hur många procent (%) rabatt som utgår. Prislistan kommer ej att utvärderas. För vidare information se bilaga 1, Kravspecifikation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33112200 Ultraljudsapparat, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.