Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fysiologen Ombyggnation- Utförandeentreprenad i Samverkan
Referensnummer: 21/165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Fysiologen bestående av de två byggnadskroppar 95:3 och 95:21. Byggnaderna uppfördes för den Fysiologiska institutionen 1948 (hus 95:3) och 970 (hus 95:21) i fem respektive fyra våningar. Båda byggnaderna byggdes om interiört 2002 - 2003. Total BTA är ca 8200 kvm. Byggnaden är vakant och behöver därav byggas om för eventuell förhyrning till en ny kund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen