Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-402 Gasklocka 2 Hus
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212321 Byggnation av hörsal
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar platsgjuten stomme om 11 våningar samt ny takkonstruktion. Stomkomplettering och installationer till driftsatt anläggning.
Stomkompletteringen omfattar en fullt färdig kulturscen med salong, storkök, bankett och teaterteknik för att nämna några av byggnadens funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212321 Byggnation av hörsal, 45212322 Byggnation av teater, 45212421 Byggnation av restaurang, 45212423 Byggnation av kafeteria, 45214420 Byggnation av föreläsningssal av amfiteatertyp, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen