Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AVICII ARENA (STOCKHOLM GLOBE ARENA) – MODERNISERING OCH NEDSKALNING
Referensnummer: SGAF 2022/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlad entreprenör kommer att ansvara för bland annat rivning, installationer i form av el, VVS, byggnationen samt för övergripande planering, ledning av byggprojektet, byggplatsen, underentreprenörer och specialister.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen