462800-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell leasing av fordon 2020
Referensnummer: 20RS5453
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland och länets sju kommuner samt ett antal bolag upphandlar gemensamt en finansiell leasingtjänst avseende fordon. Upphandlingen omfattar finansiell leasing av fordon, i huvudsak personbilar, lätta transportfordon upp till 3,5 ton, därutöver kan ett fåtal verksamhetsspecifika fordon tillkomma. Det samlade värdet på upphandlade limitar kommer att uppgå till 391 200 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Region Västernorrland och länets sju kommuner samt ett antal bolag upphandlar gemensamt en finansiell leasingtjänst avseende fordon. Region Västernorrland har erhållit fullmakt från samtliga deltagande kommuner och bolag för genomförande av upphandlingen. Befintligt avtal för samtliga upphandlande myndigheter enligt ovan upphör 2020-11-30.
Upphandlingen omfattar finansiell leasing av fordon, i huvudsak personbilar, lätta transportfordon upp till 3,5 ton, därutöver kan ett fåtal verksamhetsspecifika fordon tillkomma. Upphandlingen omfattar inte upphandlande myndigheters/bolagens befintliga vagnpark.
Leverantören ska löpande förvärva fordon från upphandlande myndigheters/bolagens anvisade objektleverantörer, för uthyrning genom finansiell leasing till leasetagaren.
Inköp av fordon sker löpande under avtalstiden och antalet fordon varierar från år till år. Fordonen kommer att brukas inom upphandlande myndigheters/bolagens verksamhetsområden. Det samlade värdet på upphandlade limitar kommer att uppgå till 391 200 000 SEK.
För information om respektive upphandlande myndighets/bolags limit, se Bilaga nr 1 Avropsberättigade parter.Med limit avses det högsta belopp som summan av utestående skuld, sammanräknat för samtliga delavtal, vid var tid högst får uppgå till i respektive ramavtal.
Kunden anskaffar fordon från de leverantörer som man från var tid till annan har avtal med.
För ytterligare information om tjänstens omfattning och utförande se bilagorna Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.