46290-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogs- och naturvård
Referensnummer: 19/319
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar årlig skogs- och landskapsvård inom tätortsnära skogsmark på Lidingö.
Orientering om uppdraget
Lidingö stad (staden), har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende skogs- och naturvård.
Teknik- och fastighetsförvaltningen ansvarar bl.a. för förvaltning och skötsel av stadens skog, vatten, grönområden, parker, naturreservat och viltvård. Skötselplan för skogen fastställs årligen av Teknik- och fastighetsnämnden.
Upphandlingen omfattar årlig skogs- och landskapsvård inom 950 ha FSC-certifierad tätortsnära skogsmark på Lidingö (varav skog utanför detaljplan med en årlig omsättning om ca 400 000 SEK) samt skötsel av parkskog inom detaljplan med en årlig omsättning om ca 1 800 000 SEK). Skogsskötseln är FSC-certifierat genom Grönt paraply i Sverige AB. Parkskogen är inte certifierad.
Skogsområdena i skogsskötselplanen omfattar 525 ha skog utanför planlagt område och 247 ha skog inom planlagt område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77231000 Skogsskötsel, 77313000 Parkskötsel, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom Långängen-Elfviks samt Kappsta naturreservat finns ca 175 ha skogsmark som ska skötas enligt särskild skötselplan.
Utöver skogsmark förvaltas även ca 200 ha öppen mark med inriktning på landskapsvård, i huvudsak åker och naturbetesmarker i drift genom arrende. Ett flertal skötselkrävande våtmarker med höga ornitologiska värden ingår också i markinnehavet.
Staden har beslutat att stadens naturmark ska lämnas orörd så när som på nödvändiga skötselåtgärder fram till att en ny skötselplan är framtagen och godkänd.
Hänsyn ska tas till biologisk mångfald och naturområden ska bevaras för rekreation. Detta innebär att i skogsområdena som omfattas av upprättad skogsskötselplan från 2014 får endast utföras slyröjning efter g-c vägar och vandringsleder, frihuggning av ekar, fällning av riskträd, skötsel av bostadsnära skog samt i övrigt nödvändig skogsvård.
Under 2020 kommer en ny skötselplan för Lidingö stads skogs- och naturmark att färdigställas. Den avses bli vägledande för skötseln av skog och natur på Lidingö under perioden 2020 -2030.
Arbetena på skogs- och naturmark omfattar både manuella och maskinella insatser som gallring, röjning, plantering, frihuggning av solitärer, siktröjning, enstaka trädfällning, skyliftarbeten, trädvård, skotning samt flisning.
Staden har också ett behov av övriga typer av tillgänglighetsarbeten på naturmark och vandringsleder samt underhåll av dessa.
Det finns även ett behov av manuella insatser avseende enklare anläggningar utförda i trä på naturmark tex spänger, stängsel, grindar, samt vindskydd, det gäller både nyanläggning och underhåll.
Mångbruksplan Långängen-Elviks naturreservat 2007
Se https://www.lidingo.se/download/18.5c48ee1316a09fcb92099f/1571312456596/L%C3%A5ng%C3%A4ngen-Elfvik_061004.indd.pdf
Skötselplan Kappsta naturreservat 1995
Se https://www.lidingo.se/download/18.5c48ee1316a09fcb9209a3/1571312457151/Beslut%20Kappsta%20naturreservat.pdf
Ytterligare information om staden, se stadens webbsida http://www.lidingo.se.