Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
Konsulten ska i samråd med Beställaren (främst Beställarens projektansvarige) tillsätta en besiktningsgrupp ledd av Konsulten och som genomför de olika typer av besiktningar som omnämns i AB 04 och ABT 06 7 kap. (eller därefter gällande standardavtal) och där Beställaren enligt entreprenadavtalet ska utse besiktningsman.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 27/02/2017Slut: 27/02/2019
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ramavtal kan förlängas med 1 år och därefter ytterligare 1 år. Villkor för förlängning framgår av ramavtalskontraktet.