Officiellt namn: MKB Fastighets AB Postadress: Box 50405 Ort: Malmö Postnummer: SE-202 14 Land: Sverige Att: Jannice Engman E-post:jannice.engman@mkbfastighet.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Kv. Föraren 2 och 3.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Kv. Föraren 2 och 3 ligger i utvecklingsområdet Norra Sorgenfri i Malmö och här ska 43 hyreslägenheter + 10 LSS-lägenheter uppföras.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.