Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alingsås kommunhus
Referensnummer: 21/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett totalentreprenadkontrakt för uppdraget att varsamt genomföra renovering och omställning av äldre kulturbyggnad till att bli gemensam hemvist för Alingsås kommuns förvaltningar.
Uppdraget kommer genomföras i utökad samverkan/partnering tillsammans med Beställaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen