463013-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processverktyg som molntjänst
Referensnummer: Ks 233/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun behöver ett kommungemensamt processverktyg för att dokumentera och tillgängliggöra våra processer, ett verktyg som stödjer transparens i processarbetet och processutvecklingen. Örebro kommun har därför för avsikt att upphandla och införa ett sådant processverktyg som molntjänst. Verktyget ska vara ett stöd för verksamheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ett processverktyg som molntjänst till Örebro kommun.
Mer och mer lagstiftning och nationella riktlinjer ställer krav på UM att dokumentera sina processer. Att ha ordning på sina processer och arbetsflöden är också nödvändigt för att utveckla sättet att arbeta och kunna hantera en digital transformation.
UM behöver ett kommungemensamt processverktyg för att dokumentera och tillgängliggöra våra processer, ett verktyg som stödjer transparens i processarbetet och processutvecklingen. UM har därför för avsikt att upphandla och införa ett sådant. Verktyget ska vara ett stöd för verksamheterna.
Volymen kommer att bestå av minst 250 aktiva administratörer med möjlighet att utöka behovet till maximalt 750 aktiva administratörer samt en tittbehörighet i verktyget för samtliga anställda i Örebro kommun. Därtill kommer det även vara möjligt för Örebro kommun att köpa tillhörande konsulttjänster och utbildningar i verktyget.