Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Häggen 6, Aneby kommun. Nybyggnad av Tallbackaskolan.
Referensnummer: 17/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av Tallbackaskolan med 4 st. förskoleavdelningar, klassrum för Förskoleklass till och med årskurs 3 samt för fritids, på del av Kv. Häggen 6 i Aneby.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nybyggnad av Tallbackaskolan med 4 st förskoleavdelningar, klassrum för Förskoleklass till och med årskurs 3 samt för fritids, på del av Kv. Häggen 6 i Aneby.