463079-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital annonsbyrå
Referensnummer: SR2301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio arbetar idag med digitala kampanjer och enskild annonsering i marknadskommunikationen. Företaget söker nu en byråpartner som kan stötta med allt från strategiskt arbete, att ta fram underlag och rekommendera handlingsalternativ för olika produktioner, till kreativa lösningar, produktion, annonsköp, optimering av annonserna över flera digitala kanaler och löpande utvärdering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen