463086-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel och kemtekniska produkter
Referensnummer: 18/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun avser att upphandla: Maskindiskmedel till maskiner med doseringsutrustning samt kemtekniska produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende diskmedel med tillhörande doseringsutrustning och andra kemartiklar som finns i prisfilen.
Detta omfattas av följande delområden:
Maskindiskmedel som doseras med doseringsutrustning som Leverantören står för.
Rengöringsartiklar.
Beställaren uppmanar Leverantören att offerera produkter med hög kvalité där Beställaren begär anbudsprover och kommer att utvärdera dessa. Det ska löna sig att offerera produkter med kvalité.
Omfattning
Avtalet omfattas av samordnad varudistribution (SVD) vilket innebär att samtliga leveranser levereras till en leveranspunkt. Samtliga beställningar beställs genom e-handel (Proceedo) där Beställaren avgör vilket sortiment Leverantören ska läsa in. På detta vis blir det en hög avtalstrohet och styrning att endast avropa avtalade produkter.