463116-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Vuxen- och annan undervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning
Referensnummer: L 20-063 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för extern vuxenutbildning som komplement till Vuxenutbildningen i Örnsköldsvik, Kramfors och Sollefteå kommun. Avtalet omfattar kurser/kurspaket där utbildningen sker på distans inom grundläggande och gymnasial nivå.
Ursutbud/vilka områden som ingår:
A. Grundläggande vuxenutbildning
B. Gymnasial vuxenutbildning
C. Kurser från de studieförberedande programmen
D. Skolverkets nationella yrkespaket
E. Övriga yrkespaket
Leverantör kan ha avtal för ett eller flera av dessa områden.
Den totala upphandlade volymen styrs av efterfrågan och av tilldelade medel (kommunala budgeten och att statliga bidrag blir beviljade).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
C. Kurser från det studieförberedande programmet Ekonomiprogrammet
Del nr: 3
C. Kurser från det studieförberedande programmet Humanistiska programmet
Del nr: 4
C. Kurser från det studieförberedande programmet Naturvetenskapsprogrammet
Del nr: 5
C. Kurser från det studieförberedande programmet Samhällsvetenskapsprogrammet
Del nr: 6
C. Kurser från det studieförberedande programmet Estetiska programmmet
Del nr: 7
C. Kurser från det studieförberedande programmet Teknikprogramet
Del nr: 8
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Administratör
Del nr: 9
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Aktiviteter och upplevelser
Del nr: 10
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Barnskötare bas med inriktningar barnskötare och elevassistent
Del nr: 11
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Bokning och försäljning
Del nr: 12
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Ekonomi- och redovisningsassistent
Del nr: 13
D. Skolverkets nationella yrkespaket - HR-Assistent
Del nr: 14
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Inköpsassistent
Del nr: 15
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Konferens
Del nr: 16
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Reception
Del nr: 17
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Våningsservice
Del nr: 18
D. Skolverkets nationella yrkespaket - Undersköterska
Del nr: 19
E. Övriga yrkespaket - Butikssäljare
Del nr: 20
E. Övriga yrkespaket - It/nätverksteknik/webb
Del nr: 21
E. Övriga yrkespaket - Elektriker olika inriktningar
Del nr: 22
Ersättning för prövning
Del nr: 23