463127-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖSTERSUND: Underhåll av telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift och underhåll av GSMr-siter
Referensnummer: DIA10646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ingående av ramavtal gällande drift och underhåll av 80 stycken radiosajter (GSMr) kopplade till, och fördelade längs med, Inlandsbanan. Det aktuella ramavtalet kan, utöver drift- och underhållsåtagandet, även komma att innebära avrop av vissa tillkommande arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32500000 Telekommunikationsmateriel, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 51311000 Installation av radioutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen