Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönsaker och rotfrukter, mindre volymer.
Referensnummer: KS 2017-00613
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar frukt, grönsaker och rotfrukter i mindre volymer. Det inkluderar bl.a. fruktlådor, ekologiska grönsaker och rotfrukter i mindre volymer samt säsongsprodukter.
Upphandlande myndigheter är Växjö, Alvesta, Lessebo och Älmhults kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15331110 Bearbetade rotfrukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information:
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen ”frågor och svar” i TendSign men kan även skickas via e-post till christin.atterheim@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter,
2. F-skatt,
3. Underleverantörer,
4. Finansiell och ekonomisk ställning.